10 küsimust – kes on Remo Ojaste?
juuli 19, 2022Raamatututvustus “Ülim vastutus”, Jocko Willink ja Leif Babin
august 4, 202210 küsimust – kes on Martin Jõesaar?
1. Millisena su sõbrad sind kirjeldaksid?
Sõbralik, avatud, aktiivne, sportlik ning pidevalt organiseerib midagi.
2. Üks lause / mõte / elutarkus või sündmus, mis on muutnud sinu elu?
Mõni aeg tagasi lahkus minu vanaisa, kes oli mulle väga oluline eeskuju ja õpetas mulle palju. Üks lihtsamaid ja olulisemaid asju, mis ta mulle ükskord jahil ütles oli: “Arg mees ei ela kaua!”. See on pikem lugu, miks ta seda ütles, aga olen selle peale üllatavalt palju erinevates olukordades mõelnud. Alati kui kuskil tekib midagi tehes tunne, et kas ikka tasub või kuidas ma ikka saan nii, siis tavaliselt tuleb need asjad lihtsalt ära teha. Elu ei ole mõtet karta, seda tuleb elada!
3. Sinu kadestusväärne omadus ehk mis teeb sind eriliseks?
Ma suudan inimesi omavahel rääkima panna. Seda võiks ka juhtimiseks nimetada, aga olen seda näinud kõige rohkem just läbirääkimistel ning suurtes projektides. Tihti jäävad osapooled enda põhimõtetesse kinni ning on vaja kedagi, kes oleks justkui vahendaja. Olen sellesse rolli nii tööl kui eraelus väga erinevates olukordades sattunud ning usun, et see on rohkem kui juhus.
4. Kui sa saaksid einestada ükskõik kellega (elus/meie seast lahkunud), siis kellega ja millest sa temaga räägiksid?
Tegime ühe sellise hetke just kevadel Remoga ära, kui käisime USAs Echelon Front kursusel, kus saime Jocko Willinkiga nii lõunat kui ka õhtust samas lauas süüa ja päris pikalt rääkida. Küsisin temalt põhiliselt selle kohta, kuidas ta alustas tsiviilkarjääriga ning pärisin konsultatsiooniteemadel. Samuti seda, mis on Echelon Fronti tulevikuplaanid ning tema enda plaanid selles. Väga äge oli näha, kui avatud ning otsekohene ta oli. Tihti ongi elu nii nagu ta rääkis, et plaane peab tegema, aga ükskõik, mida sa planeerid, seni kuni teed õiget asja, hakkavad asjad lõpuks ise juhtuma ning tihti kujunevad veel ägedamateks kui lootsid. Aga mitte midagi ei juhtu, kui sa ise ei alusta.
5. Milliste omaduste järgi tunned ära oma “oma inimesed”?
Kindlasti avatus uutele mõtetele ning oskus olla tagasihoidlik. Samuti vaikimisi agressiivne hoiak ning mõtteviis probleemide lahendamise osas (seda võib ka proaktiivsuseks kutsuda). Väga paljud räägivad ja pakuvad mõtteid, aga miks te siis ei tee? Tihti justkui ootame kellegi heakskiitu või kinnitust, samas peame lihtsalt alustama. Ja kui üks tegevus ei vii lahenduseni, siis tuleb midagi muuta, mitte lihtsalt loobuda või sama asja kümme korda proovida ja kiruda, et kõik teised on lollid.
6. Kas on mingi toode/teenus, milleta sa oma elu ette ei kujuta?
Otseselt mitte, olen vist piisavalt palju erinevaid militaarkursuseid ning harjutusi läbinud, mis on mind väga vähenõudlikuks ning paindlikuks teinud. Samas see kõik, mida tänapäeval nutitelefonidega teha saab, on väga äge ja hea meelega ma sellest enam ei loobuks.
7. Mida teed, kui kisub pingeliseks ehk milliseid “tööriistu” kasutad?
Oleneb olukorrast, aga kindlasti proovin ennast probleemist vaimselt eemaldada ja suuremat pilti vaadata. Mida me päriselt lahendada tahame ja kuidas selles olukorras võit välja näeks? Proovin ka teiste võite enda omadest rohkem väärtustada, mis aitab ühist keelt leida. Aga kui räägime üldisemalt, siis käin hea meelega perega niisama looduses või matkamas. Võin seda nii mägedes kui metsas teha ning seni kuni keskkond pisut vaheldub, on kõik hästi.
Muidugi ka sport on suurepärane võimalus pingetest vabaneda. Eriti sellised spordialad, kus ma pean puhtalt hetkele keskenduma. Olen erinevaid võitlussporte harrastanud, viimasel ajal näiteks jiu-jitsu. Seal ei ole hetkekski võimalust tööle või muudele probleemidele mõelda ning see on suurepärane võimalus ennast niiöelda välja lülitada. Samuti olen langevarjuspordiga üle kümne aasta tegelenud ning ka see annab võimaluse igapäevasest tegevusest midagi täiesti teistsugust teha.
8. Mida tähendab sinu jaoks sõna juht?
Juht on see tänu kellele me saavutame koos rohkem, kui me muidu suudaksime. Juhist ja juhtimisest sõltub kõik. Ta peab oskama nii teed näidata kui ka järgida ning ilmselt olulisim ongi just teada, millal lasta teistel juhtida. Juht ei pea olema kõige targem, aga ta peab küsima õigel ajal kriitilisi küsimusi ning suutma panna meeskonda infot vahetama. Juhtimine on lihtne, aga see ei ole kerge.
9. Kuidas leida tasakaal hetkes elamise ja eesmärkide / unistuste saavutamise vahel? Kas on üldse vaja?
Ikka on vaja. Esiteks, kui me ei tea, kuhu me tahame jõuda, siis me jõuame suvalisse kohta ning lõpuks ei pruugi meile meeldida see, kuhu jõudsime. Aga siis on juba hilja. Samas, kui me ei anna endale aega nautida hetke, siis ei pruugi suurte eesmärkide poole liikumine enam piisavalt nauditav olla. Seega mõlemat on vaja ning tasakaal ja väikesed võidud on ka väga tähtsad. Väga palju sellest jõuab põhimõtteni distsipliin = vabadus, sest kui teame, mis on õige ning aitab meid edasi, siis peab seda ka püsivalt tegema. Samas ei ole mõtet seda endale ebameeldivaks teha, vaid pigem leida moodus, kuidas hetki nautida. Seega unistused on olulised, aga väikesed sammud nendeni jõudmiseks ongi ainus võimalus nendeni ka päriselt jõuda. Sellest ei taheta tihti aru saada.
10. Miks sa teed täna seda, mida sa teed? (ehk miks on loodud Combat Ready, milline “töökohustus” on su lemmik)?
Olen näinud enda elus väga palju juhte, paraku mitte ainult häid, vaid ka väga halbu. Usun, et osa sellest tuleneb puhtalt õige ettevalmistuse puudumisest ning tean, et seda saab teadliku treeningu ja väljaõppega parandada. Paraku jõuab enamus juhte enda positsioonile enne spetsialisti taseme saavutamist. Selles ei ole midagi halba, aga see, mis tõi neid sinna, ei vii neid enam edasi. Samas koolitust ja juhiseid, kuidas edasi minna, ka väga ei pakuta. Proovime seda probleemi lahendada ning loodame jõuda võimalikult paljude inimesteni, kes tahaksid juhiks või paremaks juhiks saada. Tegelikult on igaüks meist juht, peame enda potentsiaali lihtsalt ära kasutama. Kui kasvõi üks inimene saab tänu meile enda meeskonna jaoks paramaks juhiks, siis oleme meie juba võitnud.
Mulle meeldib kursuseid ja koolitusi nii ette valmistada kui ka läbi viia. Just sellepärast, et proovin mõelda, kuidas ma inimeseni jõuan ja siis on ka kohe näha, kas see töötab või mitte. Väga äge on kõrvalt vaadata elavaid arutelusid ning näha, et inimesed arenevad nende käigus. Eriti kui teeme ettevõtetega näiteks kuuekuulisi programme, kus saan samade inimestega mitmel korral kokku ning päriselt näen muutuseid nende mõtteviisis ja käitumises. Juhtide arendamine, nende tegevuste mõjude peale mõtlemine ning teistel olulistel teemadel arutamine on peamine põhjus, miks ma seda teen.