Kes on tiimiliige Eerik Heldna?
aprill 22, 2024Millised on hea arengutreeneri omadused?
mai 16, 2024Kes on tiimiliige Robert Käsper?
Ei ole kellelegi üllatus, et elu on pidev õppimisprotsess. See teadmine on üldtuntud ja tundub ka lihtsa kontseptsioonina, kuid tegelikkuses lõikab sellest kasu ainult siis, kui seda kogemust endale teadvustada.
Juba lapsepõlvest juurdus minus patriotism ning huvi Kaitseväe vastu. Päevagi ei möödunud, kus ma ei tegeleks mõne militaarse asjaga. See huvi minus ei kustunudki ning täna saan öelda, et sellest kujunes minu tänane vundament. Alustasin oma huvi realiseerimist Noorkotkastes, jätkasin Kaitseliidus ning pärast ajateenistust asusin tegevväelasena tööle Kaitseväes, kuhu jäin tööle umbes kümneks aastaks. Kogu minu teenistusaeg on jätnud mulle hindamatu kogemustepagasi läbi ebaõnnestumiste, õnnestumiste, õppetundide ning isikliku arengu.
Teenistus Erioperatsioonide grupis ja K-Komando eriüksuses
Teenistus Erioperatsioonide grupis õpetas mulle palju ja oli pöördepunktiks minu karjääris. See ei muutnud mitte ainult minu mõtteviisi ja suhtumist, vaid õpetas mulle ka, kes ma tegelikult olen. Sellistes tingimustes, kus iga otsus võib kaaluda elu ja surma üle, õpid sa mitte ainult tundma oma füüsilisi ja vaimseid piire, vaid neid ka ületama. Samuti viis teenistus mind välisoperatsioonile Afganistani. See oli minu jaoks kulminatsioon, kuhu iga kaitseväelane peaks jõudma. Sõda õpetab nii mõndagi ja selle mõistmiseks on vaja selle sees olla.
Pärast Kaitseväeteenistust otsustasin panustada sisejulgeolekusse teenides K-Komando eriüksuses. Sain sealt veelgi rohkem kogemusi meeskonnatöös ja juhtimises ning võimaluse rakendada neid oskusi, mida olin pikka aega omandanud. Eriüksuslaseks olemine on klišee ning selle ümber valitseb palju nn sõja-romantikat ja arvamusi. Tegelikkuses on küsimus treeningus, oskustes ning võitja mõtteviisis. Nagu EOVJ (erioperatsioonide väejuhatuse) ülem, kolonel Rivo Meimer, on öelnud: “Eriüksuslane võiks olla doktorikraadiga baarikakleja!”
Oma avaliku teenistuse lõpetasin Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuses (RKIK) sõduri kategooria juhina. Minu ülesandeks oli juhtida meeskonda, kellega koos läbi riigihangete Kaitseministeeriumi haldusalas olevatele allasutustele sõduri individuaalvarustust soetada. See kogemus oli küll lühike, kuid äärmiselt õpetlik, pakkudes mulle põhjaliku ülevaate riigiaparaadi teisest küljest – riigihangete korraldamisest, seadusandlusest, projektijuhtimisest, ressursside haldamisest ja paljust muust.
Elu pärast teenistust
Mul olnud võimalus hankida kogemusi erasektorist ettevõttes Milrem Robotics, kus töötasin programmi- ning projektijuhina. See oli samuti minu jaoks hindamatu kogemus, sest täiendasin oma teadmisi ärimaailmast ja õppisin ennast selles keskkonnas paremini mõistma. Olen tänulik ettevõtte juhile Kuldar Väärsile, kes läbi raskuse õpetas mulle oskusi, mida ka täna rakendada saan. Erasektorisse siirdumine tähendas minu jaoks ümberõppimist, sest jõustruktuurides toimivad asjad vahel palju konkreetsemalt ning tagasiside on sageli otsesem ja kiirem. Üleminek oli vajalik, sest tänastes tegevustes on oluline leida tasakaal distsiplineeritud suhtumise ning tsiviilmaailma vahel.
Kõik eelnev on tänaseks viinud mind ettevõttesse Combat Ready, kus annan enda panuse ühiskonna muutmisele läbi juhtimis- ja meeskonnakoolituste. Tänu oma taustale on mul olemas teadmised, et liita kokku jõustruktuuridest ning avalikust ja erasektorist saadud kogemused. Kõik enda saavutused olen saanud tehes rasket tööd ning tänu oma enda tegemistele olen jõudnud siia, kus ma praegu olen. Kuigi ma jõudsin eriüksustesse tänu oma tahtejõule ja eneseületusele, on mul suur au olla osa sellest, mis mulle võimaldatud on. Need inimesed ja üksused on jätnud minusse suure jälje ja ma austan neid igavesti. Minu eesmärk on teisi innustada ja juhendada, jagades kõiki tarkusi, mida olen oma teekonnal kogunud.
Mida ma oma teekonnalt õppinud olen?
Esiteks, et iga kogemus, olgu see hea või halb, pakub väärtuslikke õppetunde. Teiseks, et inimese (ja ka minu) võimed arenevad ja kasvavad väljakutsetega. Ja kolmandaks, et tõeline juhtimine nõuab eneseületust ja pühendumist teiste teenimisele.
See on minu lugu, minu teekond, ja see on kujundanud mind inimeseks, kes ma täna olen. Ma kavatsen jätkata õppimist, arenemist, õpetamist ja inspireerimist. See on minu jätkuv panus meie vaba riigi paremaks toimimiseks!
Kohtume koolitusel!
Robert Käsper