Juhtimise foorum 003 – läbirääkimised
september 25, 2022Inimsuhete mehaanika – ehk kuidas teadlikumalt suhelda?
oktoober 4, 2022Combat Readiness Tracker 002 ehk kasutusjuhend
Remo tutvustas septembri alguses sellist toredat elu kordaseadmise tööriista nagu Combat Readiness Tracker, mida ta ise kutsub Lahinguvalmiduse hindajaks. See hõlmab erinevate eluvaldkondade hindamist ning hiljem selle analüüsimise baasil sammhaaval oma elus korrektuuride tegemist. Kui sa veel ei tea, mis see on, siis loe lähemalt SIIT!
Kui sa soovid ka ise hakata hindama ja parendama oma elu erinevaid valdkondi, siis tabeli põhja leiad SIIT!
Järgnevalt kirjeldab Remo, kuidas tema enda loodud tabelit kasutab ja annab näiteid, kuidas saaksid seda teha ka sina.
Lahinguvalmiduse tabeli kasutusjuhend:
1. Mõtle välja suured kategooriad, millele sa tahad oma elus rõhku panna. Neid võiks olla umbes 3-5 tk.
Minu näidistabelis on need: Wellness (tervis), Personal Development (eneseareng), Professional Development (tööalane areng), Relationships (suhted) ja Overall (üldine). Aga sinul võivad olla hoopis teistsugused. (Kuna minu tabel põhineb ingliskeelsele prototüübile, olen kategooriad nimetanud ka inglise keeles. Sina võid seda loomulikult teha endale sobivas keeles.)
2. Mõtle välja, milline neist punktidest on ankur ehk kõige olulisem sinu jaoks.
Näiteks minu jaoks on kõige tähtsamad punktid:
- Happiness level feeling (kui õnnelikuna ma ennast tunnen)
- Easy day or Getting after it day (kerge või raske päev)
- Finances (finantsid)
- Lisaks veel – õnnelik pere. Hetkel mõõdan ainult suhet oma tütrega. Kaaslast mul ei praegu ei ole ja seda punkti ma ei mõõda.
3. Mõtesta enda jaoks lahti, mis on oluline sinu jaoks ja miks, ning mida sa saad päriselt ka mingil moel mõõta.
Minu valitud alakategooriad koos põhjendustega:
- Wellness – Kõige alus, ilma selleta pole võimalik kaua kvaliteetset elu elada, seega see on väga oluline bucket (kategooria)
- Fitness – mulle on selge, et terves kehas on terve vaim! Ilma ennast liigutamata suurendame terviseriske ning vähendame võimekust tulevikus olla terved ning elujõulised inimesed.
- Sleep/Rest – samuti üks olulisemaid asju, mille kohta olen palju uurinud ja millele tähelepanu pööranud. Üks olulisemaid tegevusi, lisaks füüsilisele aktiivsusele, et tulla toime vaimse tervisega.
- Diet/Nutrition – mida kvaliteetsemat kütust endale sisse kallame, seda paremini mootor töötab.
- Positive thinking – üldiselt eluterve mõtlemine. Tuletan endale lihtsalt meelde, et negatiivne suhtumine ei vii mitte kuhugi. Seega olen pigem optimistlik ja positiivne, sest ma olen endiselt elus ja saan öelda GOOD! Paljudel, kes jäid minust rindele maha või võtsid endalt hiljem elu, seda öelda ei saa. Seega jäägem postiivseks! Minul aitab see panna asju perspektiivi.
- Avoid Negative People – ma olen aegade jooksul lõiganud välja oma elust inimesed, kes ei usu minusse, kes vinguvad, kes on negatiivsed jne. See kategooria on mulle hea meeldetuletus, et selliseid inimesi ei tohi enda ellu lasta. Nad toovad kasu asemel alati kahju.
- Energy level – see on minu puhul seotud väga palju konkreetse käesoleva tegevuse olemusega. See on kindlasti kõvasti seotud magamise, toitumise ja trenniga. Samas olen avastanud, et kui ma teen päev otsa, ilma suuremate pausideta, rasket tööd (mis mulle väga meeldib), siis on energia ikka laes. Isegi kui unetunde on vähe.
- Addictions/Bullshit – siia alla kuulub enamasti sotsiaalmeedia tarbimine, liiga palju ei ole kunagi hea.
- Personal and professional development. Mõlema kategooria juures tahan hinnata neid eraldi, kuna mind ennast lihtsalt huvitab, kui palju aega ma enda arendamisele panen nii tööalaselt, kui ka selle väliselt.
- Time management – kui hästi on minu päev organiseeritud. Üldiselt kasutan ma kalendrit nii tööl kui eraelus. Kalendri näol on mul olemas kindel päevaplaan. Ma mõõdan ajaplaneerimise oskust ja seda mõlemas valdkonnas.
- Improvement / time on me/it -kui palju aega päevas ma pühendasin enda arendamisele eraeluliselt või töös.
- Default Aggressive – kas ma haarasin päeva jooksul initsiatiivi asjade tegemisel / korda saatmisel või ma olin passiivne ning ootasin, et keegi ütleks mulle, mida ma pean tegema? Kas ma pigem annan ja küsin küsimusi versus teen asjad ära?
- Self Discipline level – kas kõik planeeritu sai olenemata minu emotsioonidest tehtud? Kas distsipleeritud olek andis mulle päeva lõpuks vabadust juurde?
- Relationships – suhted on minu jaoks elus A ja O! Olles pigem ekstravert, saan ma suures osas energiat inimestelt, kellega suhtlen. Olgu nendeks siis sõbrad, töökaaslased või teised inspireerivad inimesed.
- Relatives – sugulased. Kvaliteetaeg on minu jaoks olulisem kui kvantitatiivne aeg. Lähisuguvõsa on tähtis ning päevad nendega on alati loetud, seega kui külastad oma vanemaid ühe korra aastas ja nad on umbes 10 aastat veel elus, siis ei ole sul nendega veel võimalik kokku saada 10 aastat, vaid kõigest 10 korda.
- Daughter – üks tähtsamaid ja suurema kaaluga punkte minu jaoks. Kõik kategooriad ei ole võrdsed. Kategooriate keskmine võib tulla väga kõrge ka siis, kui ühe valdkonna hinne on üks ja kõik teised on viis. Numbrit vaadates võib tududa, et kõik on justkui hästi, aga kuna mul on väga kiire elutempo, on, see mulle heaks meeldetuletuseks, et mul on laps. Temaga tuleb tegeleda ning luua ühine kogemuste CV, mida saaks hiljem mäletada. Lapsed kasvavad liiga kiiresti ning nad on vaid ühe korra väikesed.
- Dog – kui koeraga ei tegele, siis koer on ohtlik nii perele, kui ka teistele. Koeraomanikuna vajan palju distsipliini ja ta sunnib mind ka liikuma. Koer on perekonnaliige ning ka seda “last” tuleb treenida.
- Friends – ilma nendeta ei saa. Kui me ei saa mitte kellegagi jagada oma ägedaid lugusid, eksimusi, kogemusi ja ka saavutusi, siis mis meil elus üldse enam on?
- Special monthly activity – meeldetuletus, et iga kuu tuleks teha midagi põnevat: koos lapsega, sõpradega või täiesti üksi. Elu vajab elamist ning kogemuste CV vajab täitmist.
- Humility/Ego – kas ma olin päeva jooksul tagasihoidlik ja suutsin taltsutada oma ego ning endiselt vaadata peeglisse ja leida endas vigu, mida parandada?
- Emotional control – kas ma tegin mõne otsuse emotsiooni põhjal? Kuidas tulin toime stressiga ning oma emotsioonidega pingelistel hetkedel?
- Mentoring/Charity – pakkuda väärtust esimesena, ootamata, et ma peaks midagi vastu saama. Üks heategu päevas oleks tore.
- Overall – kõige tähtsamad kriteeriumid, mis määravad minu üldise enesetunde.
- Happiness level – kas ma tunnen, et ma olen õnnelik? Kui jah, siis tegelikult ongi kõik väga hästi. Kui aga mingitel päevadel on tunne teine, siis just läbi selle on võimalik vaadata ning võrrelda erinevaid päevi ning üritada aru saada, mis mu tuju ning heaolu kõige rohkem eelmistest kategooriatest mõjutab. Siis on võimalik alustada nende asjade muutmisega.
- Easy day – minu jaoks on parim tunne, kui ma olen endast andnud sellel päeval kõik – kui ma suudan saavutada enda tänase päeva suurima potentsiaali. Me elame enda jaoks ning minu jaoks on ülimalt oluline, et ma tunneksin progressi. Kui õhtuks on sidrun tühjaks pigistatud, tähendab see, et päev on läinud rohkem kui korda.
- Financial – läbi raha on meil võimalik lubada endale palju erinevaid asju, mis annavad elule värvi juurde. Alustades reisimisest kuni keskkonnani, milles me elame. Minu nõudmised ja kulud ei ole üldse suured, kuid minu jaoks on väga oluline hoida just see kategooria fookuses. Maslow püramiidi alumine tase on minu jaoks seotud just finantsiliste vahenditega. Olen olnud olukorras, kus asjad olid hapud ning selle tõttu jälgin ma seda valdkonda eriti hoolega. Ilma distsipliinita on raske luua rahalist vabadust.
4. Kui kategooriad on loodud, siis tuleks täpsustada mõõdikud. Kuidas ja millised on standardid, mida sa soovid jälgida.
5. Kui mõõdikud on olemas, siis ei ole muud, kui tuleb alustada andmete kogumist.
Õige pea toon välja kategooriad, millele mina oktoobris rõhu sätin. Stand by to get some! Loodan, et olete sama põnevil, kui mina. Juba varsti kirjutan/räägin, miks just sellise plaani endale loonud olen ning mis vigu ma varasemalt seda hindajat täites teinud olen ja kuidas ma neid seekord üritan vältida.
Anna teada, kui sul tekib küsimusi või soovid oma tulemusi ja õppetunde ka teistega jagada. Koos areneme kiiremini. Teistele antud lubadusi on kergem pidada. Meeskonnana on käidud isegi kuul, seega väga vähe asju siin maailmas on võimatud, kui me oleme õiges meeskonnas 😉
Autor: Remo Ojaste