Kes on tiimiliige Robert Käsper?
aprill 23, 2024Kes on tiimiliige Rainer Eluri?
juuni 13, 2024Millised on hea arengutreeneri omadused?
Minu kujunemislugu coach’iks (ehk arengutreeneriks) algas 2018. aastal. Pikem igavlemine reisil tuulerõugetes lapsega olles pani mind guugeldama sõna “inspiratsioon” ja kohe hakkas põnev. Surfates leidsin mitmeid tasuta veebikursuseid ja -koolitusi. Sellest hetkest sai alguse minu uus ja võimas teekond arengutreeneri maailma.
Tol ajal töötasin ma müügimehena kinnisvara arendusettevõttes ja tabasin ennast mõtlemas, et sellised oskused töötaks ju müügis ka suurepäraselt. Leidsin ühe coachiva müügi kursuse, mis oli päris kallis, kuid sellegipoolest ei tekkinud üldse kõhklust, kas ma peaksin sinna minema või mitte. See oli geniaalne. Minu suhted klientidega muutusid palju usaldusväärsemaks ja tugevamaks. Esimene suurim muutus minu müügitöös oli see, et ma suutsin panna kliendid rääkima sellest, miks neile oli uut korterit vaja ja mida see aitab neil elus saavutada.
Peale coachiva müügi kursust hakkasin rohkem mõtisklema ja huvi tundma, et kes ma olen ja mida ma teha tahan. Milline mõju on minul teistele inimestele, mis on minu tugevused, mida mulle meeldib teha, mis tuleb mul hästi välja ja mida ma ei taha teha. Ma hakkasin tähelepanu pöörama sellele, kuidas ma suhteid alustan, kuidas ma neid hoian, mismoodi ma neid lõpetan ja millisel viisil taastan. See oli keeruline ja põnev samaaegselt. Hakkasin palju rohkem lugema ja ahmisin igasugust infot enesearengu ja coaching’u kohta. Samuti käisin erinevates töötubades, koolitustel jne.
Uued head mõtted saavad siis pähe tulla, kui fookus on hoopis muudel teemadel kui igapäeva toimetamised. Peale nädalast reservõppekogunemist teatasin oma juhile kinnisvaraettevõttes, et soovin töölt ära minna. Oli tunne, et see, mida ma müügimehena seni teinud olen, on mulle piisav ja tahan elus edasi liikuda.
Hakkasin otsima võimalust coaching’u edasi õppimiseks. Leidsin omale hinna poolest jõukohase kursuse – “coachiva juhi” kursus. Nende meetod ja viis on lahenduskeskne coaching. Sealt sai alguse minu iseseisev arengutreeneri teekond. Kursuse läbiviijad julgustasid mind ja nägid minus potentsiaali. Seejärel liitusin ka EBS-i programmiga.
Kõik see, mida olen varasemalt elus teinud ja kogenud, on olnud väga vajalik teadliku coaching’u teekonna kujunemisel. Väärtused, millest oma elus ja ka arengutreenerina lähtun, on suures osas välja kasvanud Kaitseväest, lapsepõlvest ja eeskujudest. Nendeks väärtusteks on kindlasti usaldus, ausus, avatus, koostöö, distsipliin ja kokkulepped. Ilma nende väärtusteta on lahinguväljal väga raske ellu jääda.
Tean tänu oma missioonikogemusele, kui paljuks inimesed võimelised on. Usun seda ka oma klientide puhul ja julgen neid müksata oma eesmärkide poole rohkem. Ma usun, et rohkem tuleks elus keskenduda tegutsemisele ja distsipliinile, sest see loob võimaluse palju rohkemateks valikuteks. Rohkem valikuid omakorda annab rohkem vabadust teha, mida päriselt tahad.
Väga palju on näha, et laiskusest ja hirmust jäetakse asjad tegemata – luuakse endale vabandusi. Ma ei ütle, et ma ise sellega ei pusi, aga ma teadvustan selgelt, et kui hirmukompass näitab, et see on hirmus, siis seda ma peangi tegema. Ma mõtlen nii, et kui tahan praegu loobuda, siis teen selle otsuse homme, kui olen puhanud ja mõtted on selged. Tihtipeale on nii, et homme on parem päev ja loobumismõte ei ole enam see õige mõte.
Ma usun, et me kõik vajame juhendajaid oma elus. Me ju kasvame ja kujuneme täiskasvanud inimeseks läbi selle, et meid juhendatakse. Miks peaks see täiskasvanuks saades muutuma? Ma usun, et me oleme kõik võimelised muutuma ja vahel peab lihtsalt keegi või miski meid raputama või suunama, et sellest aru saada.
Väga oluline mõju on neil inimestel, kes oma eeskujuga sind inspireerivad. Ma usun ka, et unistused ja suurem visioon aitavad hoida suunda elus. See aitab sättida tegevusi, mis joondavad elu unistuse suunas.
Olen õppinud võitluskunste alates 15-dast eluaastast – karate, poks, aikido, taipoks ning jiu-jitsu. See on meeletult kasuks tulnud ka täna coaching’u sessioonides. Rahulikkus ja usaldus – neid omadusi on paljud minu kohta välja toonud. Võitluskunstid on õpetanud ka kannatlikkust. Kõige suurem probleem inimestel on kärsitus – kõike tahetakse kohe nüüd ja praegu saada ja sellega pannakse endale üle ootuste suur pinge peale. See loob omakorda olukordi, kus tehakse kiirustamise ja kärsituse tõttu lolle vigu ja ei õpita neist. Süüdistatakse teisi iseenda tehtud vigades.
Võitlusspordis on asi selge kohe, kui vastase käest vastu nina saad. See on sinu enda kontrollida, mida sa teed, kuidas sa liigud ja mis su plaan on. Kui seda ei ole, oled ise süüdi, et lasid emotsioonidel üle võtta ja seetõttu kaotasid.
Minu visioon elus on olla inspiratsiooniks teistele läbi isikliku eeskuju. Ise õppides ja saades teadlikumaks ning siis anda tagasi teistele inimestele läbi oma coaching’ute. Soovin neid panna tegema pisikesi samm-sammulisi muutusi oma parema elu suunas. Parim, mida kliendid võiksid minu coaching’utest saada, on uus vaatenurk, edasiviiv taipamine, “ahhaaa” moment, mille peale nad pole ise varem tulnud. Kui see tekib, siis on palju suurem võimalus, et klient leiab ka selle viisi, kuidas oma unistused ja eesmärgid ellu viia. Ma usun, et nad tunnevad minu meetodites ka suurt tuge ja hinnangutevaba suhtumist, kuid samas piisavas koguses pinget ja väljakutset, et tekiks mingi muutus. Esialgu mõtlemises ja siis tegutsemises.
Kui sul tekkis huvi Priidu arengutrenni vastu, siis kliki SIIA!
Get after it!
Priit Lilleväli