Leadership Forum 012: Extreme ownership versus burnout
February 21, 2023Leadership Forum 013: How to overcome fear?
March 12, 2023Raamatututvustus “Your Next Five Moves” – Patrick Bet-David
Raamat “Your Next Five Moves” ehk sinu järgmised viis sammu tuli välja aastal 2020 ning autor Patrick Bet-David oli seda enda Youtube’i kanalis juba pikalt ette reklaaminud. See on väga hästi õnnestunud kokkuvõte põhilistest võtetest ning mõtteviisist, mida ta ettevõtja ja influencerina läbivalt rääkinud on – tee plaan ning järgi seda.
Patricku lähenemine on nii videotes kui ka raamatus väga konkreetne ning otsekohene. Kui tahad saada edukaks, siis ära vingu vaid tee läbi kindlad tegevused ning kui sa nii ei õnnestu, siis pinguta rohkem. See võib kõlada pisut negatiivselt, aga eks elu selline ongi. Liiga tihti satume mugavustsooni ja loodame, et midagi muutub ilma pingutamata või jätkates sama tegevust. Ilmselgelt see ei tööta ning usun, et tema lähenemisest on palju õppida.
Isegi kui sulle ei meeldi “To-do listid” ning kindla nimekirja järgi millegi tegemine (neid nimekirju pakub ta äärmiselt palju), siis leiad raamatust ikka mõtteid, mida rakendada. Raamat annab palju eraldiseisvaid tööriistu, mida saad koheselt üks ühele kasutusele võtta. Samas võib kõiki õpetusi kasutada ka ühtse tervikuna.
Mõtle enda eesmärgid ja tegevused läbi, tee plaan ning asu tegutsema!
1. Samm – Tunne ennast
Nagu enamus eesmärgistamist ning planeerimist kajastavad raamistikud alustab ka Patrick
hetkeolukorra kaardistamisega. Tunne ennast ning saa aru, mis olukorras sa oled. Samuti defineeri see, kuhu sa jõuda tahad ning kelleks saada. Ühest küljest ei ole siin midagi uut, aga kuna autori elu on väga väljakutsete rohke olnud, siis on raamatus kajastatud palju isiklikke näiteid, millest on hea inspiratsiooni koguda.
Mida rohkem ma ka ise selle punkti peale mõelnud olen nii varasemalt kui ka praegu, saan ma aru kui oluline see on. Ikka ja jälle tuleb see teema ka mõnes vestlusringis üles või räägime sellest enda koolitustel ja üllatavalt vähesed inimesed on selle enda jaoks päriselt läbi mõelnud. Võib tunduda naljakas küsida täiskasvanud inimeselt, et: „Kelleks sa tahad saada kui sa suureks kasvad?“. Aga täpselt seda peate te endalt küsima.
Veelgi enam peate te seda tegema enda ettevõttes. Võib töötada ka mõtteviis, et kui teeme õiget asja siis õnnestume nagunii. Aga kui me ei tea, kuidas meie jaoks võit välja näeb, kuidas me siis teame, et me oleme selle saavutanud? Kuidas ning mida me protsessi käigus õpime? Patrick ütleb, et kui tahad suureks ning edukaks ettevõtteks saada, siis pead sellisena käituma juba ammu enne selleks saamist.
2. Samm – Saa analüüsimise meistriks
Probleemide lahendamine on elu igapäevane osa. Alustades pisikestest igapäevastest otsustest näiteks toidupoes ning kodus kuni keeruliste situatsioonideni ärimaailmas. Mida keerulisem on probleem, seda olulisem on oskus olukord nii enda kui ka teiste jaoks lahti mõtestada. Ehk analüüsida ning selgitada välja võimalikult täpselt, mis toimub enne kui midagi otsustad.
See ei tähenda alati tundide või päevade pikkust keerulist otsuse vastuvõtmise protsessi vaid vahel on vaja ka kohe ja kiiresti analüüsida ning otsustada. Kaitseväes nimetasime seda „taktikaliseks pausiks“ ehk isegi äärmiselt ajakriitilistes olukordades on mõistlikum korraks paus teha ning olukorda hinnata. Eriti oluline on see, kui info on muutunud ning kõik meeskonna liikmed on vaja jälle samale lainele saada.
Patrick pakub nii analüütilisi kui üldisemaid tööriistu, kuidas seda oskust arendada ning toon siinkohal
välja ühe näite tema mitmetest nimekirjadest.
Kaheksa oskust, mida arendada, et saada suurepäraseks analüüsijaks:
- Küsi palju küsimusi – mida rohkem on infot seda paremaid järeldusi suudame teha;
- Ära muretse, kas eksid või mitte – keskendu tõe väljaselgitamisele;
- Ära otsi vabandusi – raisates aega ja energiat asjadele, mis läksid valesti, ei vii meid tulemusteni;
- Ära karda väljakutseid;
- Ole uudishimulik – probleeme ei saa lahendada ilma teadmisteta;
- Enneta rohkem probleeme kui lahendad – märka ohte enne kui nad realiseeruvad;
- Õpi läbi rääkima;
- Keskendu probleemide lõplikule lahendamisele – väldi ajutiste „plaastrite“ panemist.
Lisaks pakub ta ka mitmeid võimalusi, kuidas erinevate tegevuskavade vahel parim välja selgitada, keskendudes just ärilisele vaatele. Kõik see kokku annab palju mõtteainet ning ka konkreetseid lahendusi, mida proovida. Selles peatükis on palju äratundmisrõõmu neile, kes meie „Otsuse vastuvõtmise“ koolitusel on käinud. Samas pakub ta eluliste näidetega mitmeid huvitavaid vaatenurki ning annab mõtteainet iga taseme juhtidele.
3. Samm – Ehita õige meeskond
Keskendu sellele, mida sa saaksid teha, et teistel oleks lihtsam nende tööd teha.
Kolm põhilist mõtet, mille peale mõelda meeskonnas töötades:
- Mis väärtust ja kasu sa lood teistele?
- Kuidas teised arenevad tänu sinuga koostöö tegemisele?
- Mitme inimese elu oled sa positiivselt mõjutanud viimase aasta jooksul?
Mõtle, keda sa pead aitama, et saavutada enda pikaajalisi eesmärke. Aita neid ning nad aitavad ka lõpuks sind. Põhiline, kes sind hindab on alati meeskond, olenemata sinu positsioonist. Kui nad näevad, et arendad ennast ning aitad ettevõttel järgmisele tasemele jõuda, siis nad leiavad võimalused sind toetada.
Huvitava mõttena toob Patrick välja ülesande koostada plaani kõigi meeskonna liikmete asendamiseks. Läbi selle ei ole ükski inimestest tulenev probleem suur. Näiteks olukorras, kus kellegi lahkumine tuleb üllatusena. Meeskond on iga organisatsiooni tuumik, aga ükski meeskond ei kesta igavesti. Seega tegele pidevalt nii oluliste võimekuste kui ka oskuste kaardistamisega, mis on osakonna või organisatsiooni toimimiseks vaja. Läbi selle on võimalik ka selgemalt aru saada, kes ja mida tegema peaks, et nad saaksid keskenduda enda tugevustele.
Eriti oluline on see organisatsiooni arenedes, sest pead aru saama, mida ja kui kaua ise teha.
Organisatsiooni kasv jääb tihti juhtide taha, kes ei lase õigel ajal mõnest rollist lahti. Pigem arenda inimesi, kes suudavad organisatsioonikultuuri edasi kanda ning kinnistada. Läbi selle saad mitmekordistada kasvu ning teised hakkavad ka sama edasi tegema.
Loomulikult käib kõige selle juurde ka põhimõte, et tunne enda inimesi ning pühenda neile aega. Seda nii nende arendamise kui ka motiveerimise mõttes. Oluline ei ole õigel ajal pitsat tuua vaid päriselt aru saada, mis neid innustab ning tegutsema paneb. Läbi selle saad ka aidata neil nende eesmärke täita, mis pikas perspektiivis aitab jällegi kogu organisatsioonil kasvada.
4. Samm – Õpi skaleerimise meistriks
Siin tuuakse välja mitmed Startup ettevõtetele omased küsimused, mida enne raha kaasamist või laienemist peaks kaaluma. Samas jõuab Patrick kiiresti sinna, et kõige olulisem on ikkagi inimkapital ehk see, kes ja kuidas sind sinu eesmärke toetavad. Seega ka organisatsiooni kasvamise kiirus sõltub otseselt sellest, kui hästi sinu meeskond töötab. Efektiivsuse kasvatamiseks ja tõstmiseks peavad inimesed vastutama enda osa eest.
Kuidas vastutust kinnistada?
- Ära karda kedagi välja tuua kui nad ei pea enda sõna. Ei loe, mida me arvame või räägime vaid see, mida me aktsepteerime! (Ole kindel, et tagasisidestad tegevust, mitte isikut);
- Küsi miks nad lubadust murdsid ning keskendu detailidele;
- Kasuta konkreetseid mõõdetavaid tähtaegu ja tulemusi;
- Kasuta selget hindamist ning tagajärgi;
- Aita töötajatel enda valdkonnas paremaks saada;
- Saa aru iga inimese rollist, tegevustest ning vastutusalast;
- Ära unusta empaatiat ning inimlikkust
Kõik see on oluline ka vastupidi. Juhina jälgivad sind kõik ning tunduvalt terasemalt kui tihti arvatakse. Võta aega, et kõiki neid asju ka enda puhul tähele panna ning ole avatud ise meeskonnale enda tegevuste kohta aru andma. Kui vähegi võimalik, siis leia keegi, kes sulle ka ausalt ütleb kui millegi vastu eksid või enda lubadust murrad.
Lisaks toob autor veel mitmeid mõtteid välja, kuidas enda protsesse kiirendada, süsteemis keerukust vähendada ning miks oluline alati jääda pisut paranoiliseks. Loomulikult koos detailsete tegevuskavadega, aga nagu juba alguses mainisin ei pea nendesse nimekirjadesse kinni jääma. Oluline on idee kontseptsioonist aru saada. Aita neid, kes sinu ideesse usuvad ning nad teevad kõik selleks, et koos õnnestuda.
5. Samm – Õpi võitma kriitilisel hetkel
Viimane osa keskendub enda ettevõttest välja tegutsemisele ehk kuidas saada hakkama valdkonna „hiiglastega“. Igas valdkonnas on ettevõte või organisatsioon, keda peetakse kõige suuremaks või mõjukamaks. Kasvades ning arenedes on oluline nendega arvestada, sest varem või hiljem puutute kokku või muutute neile ohuks.
Mõned punktid, millega ta soovitab arvestada:
- Tunne enda nõrkuseid;
- Tunne vastase nõrkuseid;
- Vali kolm asja, mida teed paremini ja tee ennast nendes tõeliselt heaks;
- Ära proovi olla konkurendi moodi, aga tea, mida ta teeb;
- Keskendu kindlale sektorile, mida teed paremini.
Nimekiri jätkub ning annab palju mõtteainet, olenemata valdkonnast, milles tegutsed. Mulle väga meeldib, et Patrick keskendub palju ka reklaamile ja turundusele. Näiteks see, et olles alles väike, tee kõik, et paista suurena ning pane hoopis konkurendid enda pärast muretsema. Samuti põhimõte, et ära karda reklaami teha ning õnnestumisi veelgi suuremana näidata. Edukus kasvatab edu veelgi ning igasuguse momentumi kasutamata jätmine võib tulevikus kordades kätte maksta.
Loomulikult lisab ta ka mõtteid, kuidas ja mida teha siis, kui juba ise oled piisavalt suureks saanud, et sul on jõudu turgu mõjutada. Võimu hoidmine ja jõupositsiooni säilitamine on tihti keerulisem kui selle saavutamine, aga jällegi algab kõik plaanist, mis ka täide viiakse.
Kokkuvõttes on tegemist äärmiselt sisuka ning detailse käsitlusega raamistikust, mida Patrick on enda sadades Youtube’i videodes ning podcastides käsitlenud. Sisu keskendub eraettevõtte juhtimisele läbi juhi vaatenurga, aga mõtteainet saab siit igaüks, olenemata positsioonist ning tegutsemise valdkonnast.
Läbiv teema on olukorra analüüs, plaani tegemine ning selle täitmine. Täpselt nagu teeb inimene, kes mängib malet – mõtle enda käigud ette ja sinu võimalus võita suureneb kordades.
Autor: Martin Jõesaar