Lahinguväli versus startup?
august 31, 2022Juhtimise foorum 002 – otsene ja kaudne meetod
september 12, 2022Mis on Combat Readiness tracker?
Läbi higi ja pisarate jõudsin ma süsteemini, mida ma nimetan Lahingvalmiduse hindajaks (ehk Combat Readiness tracker). Mul on alati olnud tohutult suur huvi ennast arendada, kuid väga tihti olen leidnud ennast olukorrast, kus ma tahan teha liiga paljusid asju korraga. Siit postitusest saad teada, kuidas mina oma esimest septembrit alustada otsustasin ning kuidas ka sina koos minuga oma elu teadlikumalt paremaks muuta saaksid (kui sul huvi on, muidugi 😉 ).
Tegelesin aastaid pokkeriga. Selle mängu juures on üks olulisemaid asju tegeleda kõige suuremate vigadega, teisisõnu olukordadega, kus võid kaotada palju raha. Vigu võib mängus olla tuhandeid, kuid kõige otstarbekam on vooliku juures kinni panna see auk, millest voolab välja kõige rohkem vett.
Sarnast mõttelaadi kasutan ma ka oma elus. Ma ei saa korraga tegeleda kõigi asjade parandamisega enda juures. See lihtsalt ei ole võimalik. Pärast armeest reservi minekut arvasin ma põikpäisena, et see on lobajutt ja üritasin tõestada vastupidist. Loomulikult lõppes see läbipõlemisega, sest kahjuks olen ka mina kõigest inimene 😀
Läbi erinevate katsetuste ja ettevõtmiste jõudsin ma jällegi tänu Jocko Willinku raamatule: “The Code, The Evaluation, The Protocols,” ühe vahva Exceli tabelini.
Selles oli elu jaotatud erinevateks kategooriateks, mida oli võimalik hinnata viie palli süsteemis.
Kategooriateks olid:
- tervis
- isiklik areng
- professionaalne areng
- karakter / juhtimine
- suhted
- valmisolek / turvalisus
Iga kategooria jaguneb erinevateks väiksemateks alamkategooriateks. Näiteks valmisoleku / turvalisuse all oli füüsiline treening, võitluskunstidega tegelemine jne.
Jocko Publishing läks isegi nii kaugele, et nad tegid selle kohta koguni mobiilirakenduse. nimega EQH – Eminently Qualified Human. Selleks hetkeks, kui see äpp välja tuli, olin ma oma protüüpi ehk Excelit kasutanud juba pool aastat. Suurim erinevus nende kahe versiooni vahel on vähemalt praegusel hetkel see, et EQH-d ei saa modifitseerida ega kohandada enda eesmärkidele vastavaks. Minu Excelit aga saab. See ei tähenda üldse, et nende äpp oleks halb ja seda ei saa kasutada. Lihtsalt minu jaoks oli väga oluline teha pauku enda moodi ehk enda juures mõõta teistsuguseid mõõdikuid. Näiteks tahan ma osata hinnata, kas ma olen üldse õnnelik ja millised on need aspektid minu elus, mis seda kõige rohkem mõjutavad.
Seega on esimene samm mõelda ja panna kirja enda jaoks olulised asjad, mida üldse jälgima hakata. Mis on need asjad, mida soovid oma ellu? Või on need äkki hoopis uued harjumused? Või koguni meeleseisund? Ükskõik, mis sulle endale oluline tundub ja mille suunas tahaksid liikuma hakata. Vajadusel saab luua ka alamkategooriaid.
Eesmärgid kirjas, tuleks teise sammuna võtta nädal endale ausalt otsa vaatamiseks ning kirjasaanud eesmärkide jälgimiseks.
Milleks on jälgimine vajalik?
Enda kohta andmeid kogudes on võimalik avastada palju uut, lugeda välja trende ja teha järeldusi.
Olen võrrelnud seda kalorite lugemise või aja mõõtmisega. Ma arvan, et ma tarbin kaloreid normi piires või kasutan kogu oma aega otstarbekalt, aga kui hakata detailselt ja süsteemselt süvenema, siis selgub, et reaalsus on väga erinev meie varasematest endale välja mõeldud eeldustest.
Kuigi äppi on mugavam kasutada, jäin ikkagi oma Exceli juurde. Soovingi seda nüüd natukene tutvustada ja loodan, et ka sinule võiks see kasulik olla.
(loodame tulevikus luua ka enda mobiilirakenduse, mis võimaldaks igaühel seada oma plaanid ja eesmärgid just oma soovidele ja vajadustele vastavalt.)
Combat Readiness Trackeri üldine idee on sama nagu EQH-l, lihtsalt kategooriad on rohkem ja minu enda jaoks ümber kujundatud. See on tööriist, mille abil on meil võimalik süsteemselt ning ausalt (iseenda vastu) leida üles kitsaskohad, mis meid elus kõige rohkem mõjutavad ning tagasi hoiavad.
Kui meil on jälgimise tulemused käes, siis oleme leidnud hunniku probleeme. Kõike korraga paremaks muuta ei saa.
Kolmanda sammuna tuleb valida 1-3 kõige suurema mõjuga kategooriat ning hakata nende kallal tööd tegema. Samal ajal ei tohiks ära unustada teisi kategooriaid.
Viimase sammuna tuleks päeva lõpus enda tegevustele hinnang anda. Üks minut õhtul sissekande tegemiseks ei ole tegelikult üldse palju. Kui oled teinud õige valiku, mille kallal järgnevate nädalate, kuu või isegi aasta jooksul vaeva näha, siis on garanteeritud, et tulemused lähevad paremaks ka teistes kategooriates, ilma otseselt nendesse panustamata. Suuremad muudatused tulevad siiski nendes kategooriates, millele fookus on suunatud. Kui ma enamus oma jõust panen ühte konkreetsesse valdkonda, siis ma saan seal ka paremaks. Kui sa üritad õppida arstiks, tuletõrjujaks ja programmeerijaks korraga, siis ei saa sa neist üheski väga heaks.
Sama kehtib ka minu arvates eraelus. Tore oleks, kui ma oleks võimeline kõik oma mured kohe ära lahendama. Kolmas lahingureegel “prioritiseeri ja vii täide” räägib just sellest ning olen seda väga palju pidanud õppima rasket teed pidi.
Alustame algusest
Suured eesmärgid tuleb ikka väiksemateks pulkadeks võtta. Just seetõttu on selle nädala eesmärk lihtne: alustada esimesest sammust ehk lihtsalt ennast jälgida ja panna endale hindeid. Seejärel sean endale prioriteedid, millele plaanin erilist tähelepanu pöörata. Järgmine nädal alustan juba väljakutsega, mis keskendub minu poolt välja valitud kitsaskohtadele. Hakkan läbi sotsiaalmeedia pidevalt jagama seda, kuidas see mul välja tuleb. Seda kõike avalikkuse ette pannes on ju minulgi suurem kohustus endale antud lubadused täide viia.
Lahinguks tuleb olla valmis, siis ei taha sinuga keegi tüli norida, vaid tahab hoopis olla sinu partner ja sinuga koos tööd teha. Kui avastad, et homme tuleb sõda, siis üks päev ettevalmistamiseks ei pruugi alati olla piisav. Tea oma nõrku kohti ning alusta varem!
Kutsun ka sind üles minu väljakutsega liituma!
Tekitame üheskoos kommuuni, kus on võimalik üksteiselt õppida ning üksteist toetada, just seal, kus seda kõige rohkem vaja on. Kui su naaber on valmis lahinguks, oled ka sina rohkem kaitstud. Töötades koos oleme me tugevad, sellepärast on ka kõige esimene lahingureegel “kata ja liigu” ehk meeskonnatöö. Ootan sind oma meeskonda!
NB: Sa ei pea alustama täna, homme ega isegi uuel nädalal. Alusta siis kui tunned, et nüüd on õige aeg. Lihtsalt tee see esimene samm 🙂
Kes on huvitatud ja tekib küsimusi, siis kirjutage/joonistage.
Autor: Remo Ojaste